|
 |
|
|
- Szczegóły
-
Opublikowano: poniedziałek, 26, marzec 2018 00:04
-
opublikowała Wioletta Perkowska

Tradycją w naszej szkole stały się potyczki międzyklasowe organizowane z okazji Święta Matematyki obchodzonego 12 marca. Kilkuosobowe reprezentacje klas gimnazjalnych i klasy 7 psp rywalizowały ze sobą rozwiązując łamigłówki matematyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl! Jest to największe i najważniejsze wydarzenie tego typu w Polsce. Pierwsze ogólnopolskie obchody naszego Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Nasza szkoła po raz trzeci aktywnie uczestniczyła w obchodach. Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej - wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.
Dzień Matematyki stworzono po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki.
Potyczki międzyklasowe zorganizowane podczas jednej godziny lekcyjnej skończyły się następującymi wynikami:
I miejsce - klasa 3a i 3b gimnazjum (3a: Patrycja Piecowa, Paulina Sytnik i Sławomir Stojanowski, 3b: Weronika Kowalcze, Rafał Mroczka, Barbara Stefanik, Nicole Bednarczyk)
II miejsce - klasa 2a gimnazjum (Sylwia Barwińska, Wiktoria Machowska, Natalia Stańczyk, Michał Oleszko, Michał Rosiński)
III miejsce - klasa 7 szkoły podstawowej (Oskar Grabowski, Ksawier Pawliszyn, Julia Malinowska, Kinga Naspińska)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
źródło: http://www.dzienmatematyki.pl/
tekst: Wioletta Perkowska
foto: Joanna Sowierszenko
{gallery}galeria/2017-2018/pg/swieto_matematyki{gallery}
- Szczegóły
-
Opublikowano: poniedziałek, 05, marzec 2018 23:23
-
opublikowała Wioletta Perkowska

Spotkanie uczniów PZSP w Olszance z folklorem ukraińskim
Na początku marca PZSP w Olszance miał przyjemność gościć w swych murach Zespół Pieśni i Tańca „Zbrucz” z Tarnopola. Twórczość, którą reprezentują artyści cechuje wysoka jakość i profesjonalizm. Zespół pochwalić się może bogatym doświadczeniem muzyczno-artystycznym, które prezentuje nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy m.in.: Niemczech, Francji, Belgii, Włoszech, Hiszpanii. Swój niecodziennym występ zespół ,,Zbrucz” rozpoczął od pieśni pasyjnej pt. "Golgota". Przejmujący głos solistki przybliżył nam Mękę Pańską i uzmysławił, jak wiele musiał wycierpieć Jezus Chrystus, aby zbawić cały świat grzeszników. Zespół zaprezentował oglądającym również znane ukraińskie pieśni ludowe oraz oczarował wspaniałym tańcem gruzińskim i cygańskim. Tancerze wystąpili w oryginalnych strojach ludowych, które bardzo dokładnie przedstawił i omówił prowadzący koncert. Następnie główni tancerze, z prawdziwym kunsztem wykonali tańce m.in.: ukraiński taniec ludowy - kazaczok, zakarpacki taniec ludowy – dembotaniec, kołomyjkę, cygański układ taneczny oraz gruziński taniec ludowy. Zespół prezentował się w strojach ludowych charakterystycznych dla każdego układu. W programie koncertu zaprezentowano m.in. słynne przeboje muzyki ukraińskiej i polskiej przy akompaniamencie klasycznych instrumentów. Nie zabrakło również podczas występu pokazu starych ludowych instrumentów, które prowadzący bardzo dokładnie omowiał oraz prezentował słuchaczom ich zastosowanie (dźwięk i sposób gry). Zaprezentowano uczniom m.in.: szałamaję, sopiłkę, Fletnie Pana, zozulkę, okarynę, flażolet oraz inne ludowe "fujarki". Następnie wspólnie zaśpiewano piosenki, które są znane w obu naszych krajach m. in. : „Hej sokoły”. W ponad godzinnym występie, w którym królował śpiew, taniec i muzyka ludowa, młodzi artyści z Ukrainy przybliżyli oglądającym to wszystko, co najpiękniejsze w folklorze ludowym naszych sąsiadów. To barwne, pełne emocji, przepełnione kolorem i ekspresją widowisko, spowodowało żywą i spontaniczną reakcję publiczności. Piękne stroje ludowe, wspaniały śpiew wokalny oraz przejmująca muzyka instrumentalna sprawiły, iż koncert został przyjęty przez uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły w bardzo entuzjastyczny sposób. Atmosfera była bardzo wesoła i radosna, a muzyka porwała wszystkich do tańca. Wszyscy doskonale bawili się przy ukraińskich rytmach, począwszy od najmłodszych widzów, a skończywszy na uczniach klas gimnazjalnych. Występ ten, który dał naszym uczniom możliwość spotkania się „na żywo” z tańcem, muzyką ukraińska, gruzińską i cygańską, miał również aspekt wychowawczy, ponieważ uczył dzieci i młodzież tolerancji, szacunku i otwartości na inne kultury i narodowości. Miejmy więc nadzieję, że grupa artystów, która wywarła na nas tak duże i pozytywne wrażenie, znów nas odwiedzi. Czekamy z nicierpliwością.
Tekst i foto Joanna Sowierszenko
foto: Joanna Sowierszeno, Wioletta Perkowska
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 31, maj 2017 01:39
-
opublikowała Wioletta Perkowska

Dnia 30 maja 2017 r. gimnazjaliści naszej szkoły w ramach projektu "Nowa perspektywa edukacji gimnazjalnej" wzięli udział w wycieczce na Uniwersytet Wrocławski. Pierwszym punktem programu była wizyta w Instytucie Filozofii na ulicy Koszarowej. Przywitał nas kierownik zakładu - dr hab. Jacek Zieliński. Zaprosił wszystkich uczestników na wykład dr Pawła Wróblewskiego dotyczący Sokratesa. Hasłem przewodnim wykładu były słowa wielkiego myśliciela i filozofa "Wiem, że nic nie wiem". Kolejnym punktem programu były zajęcia warsztatowe w grupach prowadzone przez dr Wróblewskiego oraz studentów filozofii. Tematem przewodnim warsztatów była empatia. Gimnazjaliści aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Następnie wyruszyliśmy autokarem w kierunku Placu Uniwersyteckiego, gdzie oczekiwał nas rektor uczelni prof. dr hab. Adam JEZIERSKI. Pan profesor przybliżył nam historię uczelni i miasta Wrocławia. Zaprosił młodzież na taras widokowy znajdujący się na szczycie gmachu uczelni. Następnie zwiedziliśmy słynną Aulę Leopoldina i salę koncertową Oratorium Marianum, w której pan profesor zaszczycił nas m.in. grą na 300-letnich organach i przepięknym fortepianie. Czuliśmy się zaszczyceni tak ciepłym przyjęciem pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego, za co serdecznie im dziękujemy.
tekst i foto: Wioletta Perkowska
album fotografii
- Szczegóły
-
Opublikowano: niedziela, 02, październik 2016 08:10
-
opublikowała Wioletta Perkowska

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – o Europejskich Dniach Dziedzictwa Narodowego w Gminie Olszanka
Europejskie Dni Dziedzictwa to przedsięwzięcie promująca dziedzictwo, które stanowi ważny czynnik życia i działalności każdego człowieka. Jest to dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również i naszych współczesnych czasów. Oznacza wartość materialną lub niematerialną przekazaną przez przodków i określającą naszą kulturę. Dni Dziedzictwa, jako największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny ustanowiony przez Radę Europy, coraz bardziej wpisują się w świadomość społeczną Polaków, a przy tym stają się ważnym instrumentem edukacji i promocji ochrony dziedzictwa kulturowego. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach tego wydarzenia zyskują na popularności. W obchodach uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Głównym celem akcji jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej, której my Polacy również jesteśmy częścią. To wyjątkowe i niepowtarzalne święto zabytków obchodzimy każdego roku we wrześniu. Ma ono na celu nie tylko promocję dziedzictwa, ale także zwrócenie uwagi na potrzebę jego ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i inne dobra, a także organizują warsztaty, prelekcje, wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.
W tym roku również Gmina Olszanka i działające w niej lokalne stowarzyszenia postanowiły przyłączyć się do uroczystych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym celu pod przewodnim hasłem, które dominowało w całej Polsce: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki” Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance wraz z Towarzystwem Przyjaciół Krzyżowic, a także Towarzystwem Kobiet Wiejskich z Pogorzeli i nauczycielami historii z PZSP w Olszance przygotował wiele atrakcji i strawy dla ciała i ducha m.in.: piknik średniowieczny połączony z pokazem dawnych rzemiosł. 10 września w Pogorzeli i 11 września w Krzyżowicach zorganizowano dla wszystkich chętnych warsztaty stolarskie, podczas których wykorzystano dawne stolarskie narzędzia m.in.: piły ręczne, różnego rodzaju dłuta, młotki, strugi, heble itp. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza u chłopców i tych starszych i tych nieco mniejszych. Z prawdziwym zaangażowaniem, pod czujnym okiem instruktora-stolarza pana Marcina Lenskiego, dzieci i młodzież strugała, heblowała, cięła, obrabiała i dopasowywała kawałki drewna, aby później wyczarować z nich „zgrabne” stołki, stołeczki, samochodziki i różne mebelki. Również dziewczęta, dzięki warsztatom prowadzonym przez panią dr Magdalenę Przysiężną –Pizarską mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o dawnych słowiańskich wierzeniach, jak i nauczyć się wspaniałej umiejętności, a mianowicie tworzenia lalek motanek i żarnuszek. Podobno dawniej w długie zimowe wieczory, zamiast pierza, kobiety darły szmatki, z których tworzyły magiczne lalki. Lalki te posiadały magiczną moc. Szczególnie popularne na Ukrainie, Białorusi i na wschodnich krańcach Polski, miały zadania do wypełnienia. Dbały o szczęście domowników, ochraniały w podróży, zapewniały dobrobyt. Robiło się je, i wciąż robi, bez użycia ostrych narzędzi, igieł, noża, nożyczek. To dlatego, że można nimi niechcący ukłuć los, który wtedy robi się zły. Do stworzenia laleczki potrzebne są tylko nici i szmatki podarte na kawałki oraz kawałek patyka, deszczułki lub wiązki słomy, na której mota się kolejne warstwy materiału- wyłącznie skrawki lniane lub bawełniane. Ponieważ temat lalek był niezwykle ciekawy, pani Magdalena na prośbę dzieci zademonstrowała inny typ laleczki tzw. ziarnuszkę – lalkę szmaciankę wypełnioną ziarnami zbóż. Według słowiańskich wierzeń ziarnuszki stały blisko pieca lub w innym miejscu będącym sercem domu, ich zadaniem było chronić przed złymi mocami, niepowodzeniami. Dzięki warsztatom i niezwykłym opowieścią pani prowadzącej, powstały prześliczne laleczki, bo nic tak nie cieszy dziecka jak rzecz- zabawka wykonana własnoręcznie. Dla nieco starszej młodzieży zaprezentowano pokaz z zielarstwa. Prowadząca przybliżyła słuchaczom popularne nazwy ziół, ich niezwykłą magiczną moc uzdrawiania jak i spełniania życzeń, zwłaszcza tych związanych z ukochaną osobą. Również warsztaty z przędzenia nici prowadzone przez panią Lenską, przy wykorzystaniu na prawdziwego kołowrotka cieszyły się dużym zainteresowaniem przybyłych gości. Następnie zarówno w Pogorzeli jak i Krzyżowicach wszystkim zaproszonym przedstawiono bardzo ciekawe prezentacje multimedialne, przygotowane przez zaproszonych gości z opolskich instytucji m.in. opowieść pt. „Gród wczesnośredniowieczny w Ryczynie”, „Tajniki zielarstwa”.
Gmina Olszanka jest „bogata nie tylko tradycją”, lecz również posiada wspaniałe zabytki kultury sakralnej, które stanowią „prawdziwe perełki” Opolszczyzny. Należą do nich m.in. kościół parafialny w Pogorzeli pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynia ta jest niezwykle cennym zabytkiem leżącym na tzw. Szlaku Polichromii Brzeskich. Przewodnikiem dla zwiedzających w tych dniach była pani Beata Kuna- nauczyciel historii i religii z PZSP w Olszance, rodowita mieszkanka Pogorzeli, przed którą kościół nie ma żadnych tajemnic. Pani Beata bardzo ciekawie i żywo opowiadała słuchaczom o przeszłości budynku, jego założycielach –niezwykle wpływowym rodzie Panów z Pogorzeli. Przybliżyła legendę o tzw. „Białej damie”. Zademonstrowała liczne freski, polichromie, malowidła i wszystkie te elementy, dzięki którym kościół w Pogorzeli jest tak wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscem. Również w Krzyżowicach dla wszystkich zwiedzających otwarto drzwi zabytkowego drewnianego kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to miejsce, które posiada swój niepowtarzalny klimat. Świątynia na co dzień zamknięta, podczas EDD zademonstrowała swoje walory. Każdy w swoim tempie, nie spiesząc się mógł podziwiać tę perełkę Opolszczyzny. W rolę przewodnika wcielili się mieszkańcy Krzyżowic: pani Anna Muszczyńskaoraz pan Tymoteusz Drebschok, który wdział strój zakonnika i przybrał na te niezwykłe dni imię- Brata Tymoteusza. Zwiedzający mogli podziwiać niezwykłe malowidła i polichromie, poznać historię kościoła, podziwiać ołtarz, malowidła w prezbiterium, które stanowią prawdziwą atrakcję turystyczną regionu. Oglądającym brat Tymoteusz i pani Anna przybliżyli ciekawostki związane z budową kościoła i jego losami.
Po „strawie duchowej” wszyscy zmęczeni mogli uzupełnić swoje siły, delektując się jadłem i smakołykami przygotowanymi przez panie m.in.: z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic, a także Towarzystwa Kobiet Wiejskich z Pogorzeli. W Krzyżowicach prawdziwą furorę zdobył opolski specjał tzw. kandybał - napój miodowo - cytrynowy, bezalkoholowy o smaku orzeźwiającym, słodkim, z nutką cytryny o barwie ciemnej słomki Receptura na ten oryginalny napój została przywieziona ze wschodnich kresów Polski, gdzie kandybał był powszechnym napojem, zwłaszcza w upalne letnie dni, gasił pragnienie w czasie zbiorów zbóż.
Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa minęły bardzo szybko. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców Gminy Olszanka oraz mieszkańców ościennych gmin. Już za rok również GOKiS w Krzyżowicach oraz lokalne stowarzyszenia zapowiadają organizację EDD w Gminie Olszanka. Jest to wydarzenie, które warto na stałe wpisać w kalendarz lokalnych działań.
|
|
Tekst na podst. m.in. informatora wydanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa opracowała Joanna Sowierszenko
Foto: Beata Kuna
- Szczegóły
-
Opublikowano: niedziela, 02, październik 2016 07:33
-
opublikowała Wioletta Perkowska

W dniach 10-11 września 2016r. odbyło się dwudniowe VI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Sobotnią uroczystość zapoczątkował wytęp zespołu muzycznego, po czym rozpoczęła się ekumeniczna msza św. w intencji narodów Kresów. Po raz kolejny przybyli na to wydarzenie goście z całej Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy.
Podczas drugiego dnia spotkania Metropolita Wrocławski celebrował mszę św. W intencji Żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódców. Na miejscowym cmentarzu odsłonięto wówczas pomnik- pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Żołnierzy Cichociemnych AK. Wśród licznych pocztów sztandarowych, powiat brzeski reprezentowali m.in. gimnazjaliści: Błażej Bogdan, Joanna Wiatrowska, Weronika Kowalcze , mgr Beata Kuna- opiekun pocztu, Publiczny Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Brygady Partyzanckiej „Grunwald” w Olszance.
autor: Joanna Wiatrowska - uczennica klasy 2b PG Foto: Beata Kuna
- Szczegóły
-
Opublikowano: niedziela, 31, maj 2015 23:24
-
opublikowała Wioletta Perkowska

Tegoroczne imieniny naszej szkoły obchodziliśmy w piątek 8 maja. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów pod opieką pani Beaty Kuny i pani Beaty Malczewskiej, podczas którego wspominaliśmy patrona naszej szkoły - Brygadę Partyzancką "Grunwald". Podczas uroczystości swoją obecnościa zaszczyciła nas pani Wójt Gminy Olszanka - Aneta Rabczewska, która wspólnie z panią Przewodnidzącą Rady Gminy Olszanka Wandą Galant złożyła wszystkim uczniom, pracownikom szkoły i Gronu Pedagogicznemu "imieninowe" życzenia. W imeniu członków Brygady Partyzanckiej "Grunwald" przemawiał mjr lotnik Adam Kownacki. Głos zabrała również pani wicedyrektor - Violetta Świder, która składała życzenia uczniowm i nauczycielom naszej placówki. Najmłodsi w naszej szkole - uczniowie edukacji wczesnoszkolnej - z uśmiechem na ustach wręczyli kwiaty wszystkim zaproszonym gościom dziękując za przybycie na tak ważną dla nas uroczystość.
tekst i foto: Wioletta Perkowska
- Szczegóły
-
Opublikowano: czwartek, 07, maj 2015 23:53
-
Wioletta Perkowska

W ramach promocji naszego gimnazjum organizujemy Dzień Otwarty Szkoły zapraszając do udziału zarówno uczniów jak i ich rodziców zamieszkujących w Gminie Olszanka, a uczących sie w ościennych szkołach podstawowych - PZSP w Jankowicach Wielkich, PZSP w Przylesiu oraz w PSP Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Michałowie. Tegoroczny Dzień Otwarty przypadł na 5 maja. Podczas spotkania uczniowie Samorząd Uczniowski naszej szkoły pod opieką pani Ismeny Dzięgielewskiej zajął sie ogranizacją tej imprezy. Uczniowie klas trzecich przygotowali prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z życia naszego gimnazjum, coroczny kalendarz imprez. Pani Dyrektor - Bożena Lorent wraz z panią wicedyrektor - Violettą Świder szczegółowo opowiedziały o planowanych klasach pierwszych w roku szkolnym 2015/2016 i zaprosiły naszych gości do zwiedzania budynku szkoły. Nauczyciele uczący w gimnazjum wspólnie z uczniami przygotowali ciekawe prezentacje dotyczące nauczanych przedmiotów. Szóstoklasiści brali aktywny udział w zajęciach z fizyki, biologii, języka angielskiego czy informatyki. Mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy od września wejda w poczet uczniów naszego gimnazjum.
Tekst i foto: Wioletta Perkowska
- Szczegóły
-
Opublikowano: czwartek, 04, wrzesień 2014 01:08
-
opublikowała Wioletta Perkowska

Zaproszenie na uroczystość otwarcia nowo wybudowanej hali sportowej w Łosiowie
W środę 3 września 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego oraz Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie miała miejsce niecodzienna uroczystość otwarcia nowo wybudowanej hali sportowej połączona z Powiatową Inauguracją Roku Szkolnego 2014/2015. Na tę uroczystość została zaproszona również Dyrekcja PZSP w Olszance w osobie p. Bożeny Lorent. O godzinie 9.00 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela, a po jej zakończeniu pochód złożony z pocztów sztandarowych miejscowych szkół m.in. z Publicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszance oraz zaproszonych dziesięciu szkół powiatu brzeskiego przemaszerował z kościoła do nowej hali, aby zaakcentować rangę przeżywanego święta.
Wydarzenie uświetniła obecność wielu zaproszonych gości. Uczniowie obu szkół przygotowali i przedstawili z tej okazji niezwykle ciekawy program artystyczny, którego tło stanowiła trafnie dobrana scenografia nawiązująca do tradycji antycznej. Dla społeczności lokalnej wybudowanie hali sportowej, na którą młodzież, rodzice i pracownicy szkół czekali z niecierpliwością, jest dużym krokiem na drodze do skutecznego wyrównywania szans edukacyjnych.
Na zakończenie bardzo serdecznie podziękowano wszystkim, którzy w tym ważnym i pięknym dniu przybyli na uroczystość oraz pomogli w organizacji uroczystości.
Tekst na podstawie informacji zaczerpniętych z http://brzeg24.pl/gmina-lewin-brzeski/21336-warto-bylo-marzyc/ przygotowała J. Sowierszenko. Foto Beata Kuna
album wszystkich fotografii
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 21, maj 2014 22:23
-
Wioletta Perkowska

„ (...)Ich pamięć wśród nas wiecznie żywa
Będziemy ją w swych sercach nieść
Bo Polska przez ich czyn szczęśliwa
Więc bohaterom hołd i cześć.”
(słowa: F. Błotnicki)
Maj jest uważany za najpiękniejszy i zarazem najważniejszy miesiąc w ciągu całego roku, w tym wyjątkowym miesiącu obchodzimy tak wiele ważnych rocznic w naszej ojczyźnie m.in. Święto ludzi pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, a także kolejną już 69 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Maj to również obchody dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Barw Państwowych, Dzień Strażaka, Dzień Matki oraz najważniejsze święto naszej szkoły w Olszance - Dzień Patrona, czyli Brygady Partyzanckiej „Grunwald”, który obchodzimy corocznie w Dniu Zwycięstwa. To wielkie święto całej społeczności szkolnej. Należy pamiętać, iż posiadanie patrona to dla uczniów nie tylko powód do dumy, ale i zobowiązanie, które powinno być inspiracją do podejmowania kolejnych działań. Patron to ktoś, kto jest wzorem, ułatwia nam wyznaczenie sobie celu w życiu, a co najważniejsze utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, nie jest pozbawione sensu.
Dzień Patrona obchodzono zgodnie z tradycją w sposób szczególny i niezwykle podniosły. Tego dnia do szkoły w Olszance przybyło wielu bardzo ważnych gości m.in.: szanowni kombatanci, p. Adam Kownacki były wieloletni prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciel pani Wójt - pani Agnieszka Kadłubowska, przewodniczący Rady Gminy p. Walenty Oliwa, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych p. Anna Liszka, sołtys wsi Olszanka pani Wanda Galant, sołtys wsi Pogorzela pani Teresa Guszpit, przedstawiciel Rady Rodziców- p. Irena Stańczyk, oraz mieszkańcy Pogorzeli i Olszanki.
Na początku obchodów Święta Szkoły delegacje dokonały uroczystego zapalenia znicza i złożenia kwiatów pod tablicą Patrona. Gest ten ma wymiar symboliczny. To cześć i honor oddany tym, którzy polegli za ojczyznę, następnie uczczono ich czyny i chwalebne życie - chwilą milczenia. Później Magdalena Zalewska zaprosiła wszystkich przybyłych gości, nauczycieli i uczniów do wysłuchania i obejrzenia, na przepięknie udekorowanej w barwy szkolne sali gimnastycznej, montażu poetycko-muzycznego przygotowanego przez dzieci i młodzież PZSP w Olszance.
W niezwykle podniosły sposób rozpoczęła poetyckie spotkanie Kaja Gall utworem „Szkoła”. Uroczystą akademię prowadziła uczennica gimnazjum- Magdalena Zalewska, która w przystępny sposób opowiadała o wydarzeniach sprzed tamtych lat związanych z powstaniem i życiem szkoły. Wspaniałą, głęboką i dojrzałą recytację naszych uczniów: Kamili Kadłubowskiej, Pauliny Farganus, Kingi Jastrzębskiej, Pauliny Hain, Pauliny Chmal, Kingi Sługockiej, Marty Kalety i Wiktora Bandury, przeplatał swoimi utworami chór szkolny, wykonując przepięknie następujące pieśni: „Hej chłopcy bagnet na broń”, „Ojczyzna”, „Pieśń Partyzanta”, „Wrzosy”, „Deszcz jesienny” , „Pieśń o pokoju” i „Pieśń o zwycięstwie”. Akademię wzbogacił solowy występ uczennic gimnazjum Kamili Kadłubowskiej i Magdaleny Zalewskiej. Wszyscy uczestnicy występujący podczas akademii zarówno recytatorzy, jak i soliści, a także sam chór zaprezentowali swoje utwory na niezwykle wysokim poziomie, co często podkreślali gromkimi brawami widzowie. Pod koniec akademii nasi najmłodsi uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości pachnąca niespodziankę – bukieciki majowych kwiatów. Po zakończonej akademii ze słowami szczerego podziękowania i uznania wystąpiła pani Agnieszka Kadłubowska, która odczytała list z życzeniami od pani Wójt Anety Rabczewskiej. Tuż po tym przemówieniu do mikrofonu został wywołany żołnierz, dziś już kombatant p. Adam Kownacki, który walczył w obronie ojczyzny. Starszy człowiek, który drżącą ręką trzymał mikrofon i cichym lecz wyrazistym głosem wspominał, „jak to było dawniej” podczas wojny, i tuż po wojnie. Często podkreślał rolę szacunku i wychowania w duchu patriotyzmu we współczesnym życiu.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Zespołu – Bożena Lorent, podziękowała wszystkim za przybycie, szczególne słowa podziękowania skierowała do kombatantów. Życzyła im jeszcze wiele lat życia w zdrowiu, radości i szacunku zwłaszcza młodego pokolenia, które to właśnie im zawdzięcza swoją wolność i możliwość uczenia się w tej szkole. To dzięki ich aktywności, pracowitości i zaangażowaniu stało się to możliwe niespełna ćwierć wieku po wojnie. 8 września 1969 pierwsi uczniowie przekroczyli próg tej szkoły, naszej szkoły.
W ten sposób zakończył się dzień i uroczyste obchody Święta Patrona naszej szkoły – Brygady Partyzanckiej „Grunwald”. Uroczystość ta jest przykładem na to, w jaki sposób można zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania swoich zdolności, a przy tym uczyć historii i miłości do swojej „małej ojczyzny”. Pamiętajmy, iż szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu, dlatego nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni. Kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowywania patriotycznego dzieci i młodzieży.
Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
Foto Wioletta Perkowska
obejrzyj więcej fotografii
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 21, maj 2014 22:23
-
Wioletta Perkowska

„ (...)Ich pamięć wśród nas wiecznie żywa
Będziemy ją w swych sercach nieść
Bo Polska przez ich czyn szczęśliwa
Więc bohaterom hołd i cześć.”
(słowa: F. Błotnicki)
Maj jest uważany za najpiękniejszy i zarazem najważniejszy miesiąc w ciągu całego roku, w tym wyjątkowym miesiącu obchodzimy tak wiele ważnych rocznic w naszej ojczyźnie m.in. Święto ludzi pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, a także kolejną już 69 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Maj to również obchody dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Barw Państwowych, Dzień Strażaka, Dzień Matki oraz najważniejsze święto naszej szkoły w Olszance - Dzień Patrona, czyli Brygady Partyzanckiej „Grunwald”, który obchodzimy corocznie w Dniu Zwycięstwa. To wielkie święto całej społeczności szkolnej. Należy pamiętać, iż posiadanie patrona to dla uczniów nie tylko powód do dumy, ale i zobowiązanie, które powinno być inspiracją do podejmowania kolejnych działań. Patron to ktoś, kto jest wzorem, ułatwia nam wyznaczenie sobie celu w życiu, a co najważniejsze utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, nie jest pozbawione sensu.
Dzień Patrona obchodzono zgodnie z tradycją w sposób szczególny i niezwykle podniosły. Tego dnia do szkoły w Olszance przybyło wielu bardzo ważnych gości m.in.: szanowni kombatanci, p. Adam Kownacki były wieloletni prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciel pani Wójt - pani Agnieszka Kadłubowska, przewodniczący Rady Gminy p. Walenty Oliwa, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych p. Anna Liszka, sołtys wsi Olszanka pani Wanda Galant, sołtys wsi Pogorzela pani Teresa Guszpit, przedstawiciel Rady Rodziców- p. Irena Stańczyk, oraz mieszkańcy Pogorzeli i Olszanki.
Na początku obchodów Święta Szkoły delegacje dokonały uroczystego zapalenia znicza i złożenia kwiatów pod tablicą Patrona. Gest ten ma wymiar symboliczny. To cześć i honor oddany tym, którzy polegli za ojczyznę, następnie uczczono ich czyny i chwalebne życie - chwilą milczenia. Później Magdalena Zalewska zaprosiła wszystkich przybyłych gości, nauczycieli i uczniów do wysłuchania i obejrzenia, na przepięknie udekorowanej w barwy szkolne sali gimnastycznej, montażu poetycko-muzycznego przygotowanego przez dzieci i młodzież PZSP w Olszance.
W niezwykle podniosły sposób rozpoczęła poetyckie spotkanie Kaja Gall utworem „Szkoła”. Uroczystą akademię prowadziła uczennica gimnazjum- Magdalena Zalewska, która w przystępny sposób opowiadała o wydarzeniach sprzed tamtych lat związanych z powstaniem i życiem szkoły. Wspaniałą, głęboką i dojrzałą recytację naszych uczniów: Kamili Kadłubowskiej, Pauliny Farganus, Kingi Jastrzębskiej, Pauliny Hain, Pauliny Chmal, Kingi Sługockiej, Marty Kalety i Wiktora Bandury, przeplatał swoimi utworami chór szkolny, wykonując przepięknie następujące pieśni: „Hej chłopcy bagnet na broń”, „Ojczyzna”, „Pieśń Partyzanta”, „Wrzosy”, „Deszcz jesienny” , „Pieśń o pokoju” i „Pieśń o zwycięstwie”. Akademię wzbogacił solowy występ uczennic gimnazjum Kamili Kadłubowskiej i Magdaleny Zalewskiej. Wszyscy uczestnicy występujący podczas akademii zarówno recytatorzy, jak i soliści, a także sam chór zaprezentowali swoje utwory na niezwykle wysokim poziomie, co często podkreślali gromkimi brawami widzowie. Pod koniec akademii nasi najmłodsi uczniowie przygotowali dla zaproszonych gości pachnąca niespodziankę – bukieciki majowych kwiatów. Po zakończonej akademii ze słowami szczerego podziękowania i uznania wystąpiła pani Agnieszka Kadłubowska, która odczytała list z życzeniami od pani Wójt Anety Rabczewskiej. Tuż po tym przemówieniu do mikrofonu został wywołany żołnierz, dziś już kombatant p. Adam Kownacki, który walczył w obronie ojczyzny. Starszy człowiek, który drżącą ręką trzymał mikrofon i cichym lecz wyrazistym głosem wspominał, „jak to było dawniej” podczas wojny, i tuż po wojnie. Często podkreślał rolę szacunku i wychowania w duchu patriotyzmu we współczesnym życiu.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Zespołu – Bożena Lorent, podziękowała wszystkim za przybycie, szczególne słowa podziękowania skierowała do kombatantów. Życzyła im jeszcze wiele lat życia w zdrowiu, radości i szacunku zwłaszcza młodego pokolenia, które to właśnie im zawdzięcza swoją wolność i możliwość uczenia się w tej szkole. To dzięki ich aktywności, pracowitości i zaangażowaniu stało się to możliwe niespełna ćwierć wieku po wojnie. 8 września 1969 pierwsi uczniowie przekroczyli próg tej szkoły, naszej szkoły.
W ten sposób zakończył się dzień i uroczyste obchody Święta Patrona naszej szkoły – Brygady Partyzanckiej „Grunwald”. Uroczystość ta jest przykładem na to, w jaki sposób można zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania swoich zdolności, a przy tym uczyć historii i miłości do swojej „małej ojczyzny”. Pamiętajmy, iż szacunek dla historii i dziejów naszego narodu to współczesny wyraz patriotyzmu, dlatego nie można wychowywać przyszłych pokoleń w oderwaniu od ich korzeni. Kultywowanie przeszłości ma ogromne znaczenie dla wychowywania patriotycznego dzieci i młodzieży.
Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
Foto Wioletta Perkowska
obejrzyj więcej fotografii
|
|
 |
Odwiedziny |
Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.
|
Statystyka odwiedzin |
1806851
dziś wczoraj w tym tyg. w zesz. tyg. do tej pory
409 1076 4485 1795403 1806851
|
|